O autorze
Uczestnik igrzysk olimpijskich 1994, 1998, 2002, 2006 i 2010, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach biathlonowych. Ma na koncie jedno srebro olimpijskie z Turynu, 3 medale Mistrzostw Świata oraz 13 medali Mistrzostw Europy. 10 stycznia 2009 r. jako pierwszy w historii Polak został liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Sikora astmatyk?

Serfując wczoraj po internecie całkiem przypadkiem natknąłem się na artykuł z ubiegłego roku, w którym pojawiają się nazwiska kilku polskich medalistów olimpijskich, między innymi moje. Autorem jest Robert Czykiel, a tekst dotyczył sportowców chorujących na astmę. Nie wiem jak wyglądała sytuacja osób które są wymieniane ale wiem, jak jest ze mną i uważam, że wykazał się nierzetelnością.

Prawdą jest, że kilkanaście lat temu wykryto u mnie astmę, którą zresztą potwierdzają badania przeprowadzane corocznie. Sugerowanie jednak, iż w czasie osiągania swoich największych sukcesów przyjmowałem leki, jest przekłamaniem.

Nie tylko Bjoergen ma astmę! Polacy też - Sikora, Korzeniowski...

Aby otrzymać zezwolenie na stosowanie specyfików, należy przeprowadzić badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej,a ten może wystąpić do światowej federacji (w moim przypadku IBU) o taki dokument. Takie zezwolenie otrzymałem raz w listopadzie 2009 roku. Zgłosiłem się do COMS, ponieważ mój stan znacznie się pogorszył (trwało to już dwa miesiące) i pojawiały się problemy z oddychaniem na treningach. Mimo, iż dokument pozwalał na stosowanie leków przez rok, w połowie grudnia zaprzestałem ich używania, ponieważ wszystko wróciło do normy. Po roku nie wystąpiłem o przedłużenie zezwolenia, mimo że badania na to pozwalały.


Każdy kto śledzi moje poczynania na arenach biathlonowych doskonale się orientuje, że sezon 2009/10 nie był dla mnie udany a grudzień to była totalna klapa.

Nigdy nie miałem zamiaru poruszać tego chwytliwego medialnie tematu. Wiem jednak, że nie pierwszy raz wymieniane jest moje nazwisko w kontekście astmy i jeśli jego autor, nie potrafi zadać sobie trudu by zweryfikować informacje, postanowiłem mu pomóc.
Trwa ładowanie komentarzy...